Birlik Gazetesi, Güncel Haberler, Balıkesir haber, Balıkesir Birlik, Birlik Haber, Birlik Gazetesi, En son haber, Balıkesir

BİR HAYAL SATTILAR

BİR HAYAL  SATTILAR
12
30 Ocak 2020 - 13:51

CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı erken seçim olabileceği öngörüsünü taşıdığını ifade ederek “Çünkü şuan da yönetim süreci olmadı. Bir hayal sattılar ama bunun yürümediğini görüyoruz. Şuan da halkın sorunlarıyla ilgilenen ve çözüm arayan hiç kimse yok”dedi.

CHP’nin kongre süreci hakkında bilgiler veren İl Başkanı Serkan Sarı tamamlanan ilçe kongrelerinin ardından il kongresini 16 Şubar’ta gerçekleştirmeyi planladıklarını söyledi. Başkan Sarı ülkenin içinde bulunduğu sınıf ayrımına dikkat çekerek “Yandaşlar olarak tanımlanan rantın üzerine oturmuş ve sadece ben merkezli bir yaşamı kendine şiar edinmiş bir yönetim anlayışı ve aşşağıda yoklukla güçlükle geçinme ekmek mücadelesi ile kendini bu mücadelenin içinde kaybetmiş bir halkımız var. Bu halkımıza önderlik etmek istiyoruz. Ülkemizin gelirlerinin kaynaklarınıda adil ve eşit bir şekilde paylaşarak yoksul olmayan bir Türkiye idealimiz varya bunu hayata geçirmek istiyoruz”dedi. Otağ FIRINCIOĞULLARI

İlçelerde devam eden kongreler hakkında bilgi verirmisiniz
20 ilçemizde kongrelerimizin planlamasını yapmıştık. 26 Ocak’ta ilçe kongrelerimizi tamamladık. 16 Şubat’ta il kongremizi gerçekleştireceğiz. Onay bekliyoruz genel merkezimizden. Kongremizin şölen havasında geçmesini istiyoruz. Şuan da adaylığı Hilmi Okur ve Ömür Boyuer açıkladı.
Siz ne zaman adaylığınızı açıklamayı düşünüyorsunuz?
İlçe kongrelerimizi tamamladık genel plan ve programlarımızı yapalım son hafta içerisinde açıklarım diye planlıyorum. Biz zaten il başkanıyız adaylık beyan etmemize gerek yok.
Şansınızı nasıl görüyorsunuz diğer rakiplerinize oranla ?
Tabi ki biz mevcut il başkanı olarak ve geçmiş dönemde yapmış olduğumuz çalışmalar ortaya koymuş olduğumuz performans ve Balıkesir’e CHP adına katmış olduğumuz başarıları göz önünde bulundurduğumuzda şansımızın yüksek olduğunu, delegelerimizin yoğun bir desteğini alacağımıza inancımız tam. Bu kongrede ben yoğun bir destekle başarıyı sağlayacağımıza inanıyorum. Delegelerimizin çoğunluğunun yarışında ötesine geçen bir birlikteliğin sağlandığı, delege desteğinde bir birlikteliğin sağlandığı bir sonuç yaşayacağımıza inanıyorum. Bu yönde de tevazuları görüyoruz yaptığımız ziyaretlerde. Biz yapacaklarımızı değil yaptıklarımızı anlatıyoruz. Balıkesir’de de bir başarı elde ettiğimiz inancındayız. Büyükşehirde ittifakımızın çıkartmış olduğu bir aday vardı. Bizde 14 ilçede aday çıkarttık ve 8’inde başarı elde ettik. Şuan Balıkesir siyasetine baktığımızda CHP 4 tane yeni belediye kazandı 1 belediye kaybetti. 5 olan belediye sayısını 8’e çıkarttı. Böyle bir aritmatik değiştirebilen başka bir parti yok Balıkesir’de. AKP’nin 14 ilçe belediyesi vardı 10’na düştü. MHP’nin 1 belediyesi vardı sıfıra düştü. İYİ Parti’nin sıfır belediyesi 1’e çıktı. Balıkesir siyasetinin total resmine baktığımızda da artık cumhur ittifakı ile millet ittifakını bir dengeye getirdik. Artık güç dengelerinin eşitlendiği bir siyasi Konjonktür Balıkesir’de hakim. Bu anlamda değişim ve dönüşüm tabi ki genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in kurmuş olduğu millet ittifakının bir sinerjisi. Kenttede biz bunu doğru bir şekilde yöneterek ve yürüterek ittifak partileri adına bir kazanımla tamamlamış olduk. Balıkesir’de kazanan millet kaybeden cumhur ittifakı oldu.
Kazandığınız taktirde Serkan Sarı başkanlığında önümüzde ki dönem CHP neler yapacak?
Önümüzde ki dönemin şiarı, çıktığımızın yolun rotası genişleyen ve gelişen bir CHP. Üye anlamında bir genişleme politikasını önümüze koyuyoruz. Seçmen sayısı anlamında CHP tüm Türkiye’de geniş bir seçmen kitlesine ulaştı. Üye yapılanmasıyla bunun altının doldurulmasını istiyoruz ve bizimle beraber mücadele edecek, bize katkı sunacak, bizim ideallerimiz ve ideolojimizi benimsemiş, özümsemiş olan seçmenimizi artık aramızda görmek istiyoruz. Partinin tababıbı genişletmek üzere yoğun bir çalışma programı başlatacağız. Çalışmalarımız bu sürede de devam ediyor. Partililerimizin, yönetim kadrolarımızın ve görev almış bütün arkadaşlarımızın yoğun bir şekilde eğitimlerine onların geliştirilmesi için gerekli programların hazırlanarak CHP’nin sıkı bir muhalefet ve sıkı bir iktidar talibi ama muhalefet partisi olabilmesi için elimizden geleni yapacağız. Bizlerle siyaset yapan CHP’li üyelerin her birine bilgi birikim ve donanımla daha ileriye taşıyabilmek için programlar hazırlıyoruz. Daha ziyade sokakta halkın içerisinde bir siyaset anlayışını ön planda tutuyoruz. Bugün ülkenin içinde bulunduğu sınıf ayrımını görüyorsunuz. Yandaşlar olarak tanımlanan rantın üzerine oturmuş ve sadece ben merkezli bir yaşamı kendine şiar edinmiş bir yönetim anlayışı ve aşşağıda yoklukla güçlükle geçinme ekmek mücadelesi ile kendini bu mücadelenin içinde kaybetmiş bir halkımız var. Bu halkımıza önderlik etmek istiyoruz. Ülkemizin gelirlerinin kaynaklarınıda adil ve eşit bir şekilde paylaşarak yoksul olmayan bir Türkiye idealimiz varya bunu hayata geçirmek istiyoruz.
BİR HAYAL SATTILAR
Olası bir erken seçim bekliyor musunuz? Sizin öngörünüz nedir? CHP erken seçime hazır mı?
Erken seçim olur mu? Olabileceğini ön görüyoruz. Çünkü şuan da yönetim süreci olmadı. Bir hayal sattılar ama bunun yürümediğini görüyoruz. Şuan da halkın sorunlarıyla ilgilenen ve çözüm arayan hiç kimse yok. Sadece hamasi söylemlerle ve sürekli sunni gündem yaratarak aslında sorunlardan koparmaya çalışıyorlar halkımızı. Halkımızın temel sorunu ekmek net. Ekmek ve aş bundan daha ötesi bir şey yok. İşsizlik hat safhada bugün sokakta ben muhalefetin il başkanı olarak yürümekte güçlük çekiyorum. O kadar çok iş talebi, o kadar çok işsizlik sorunu var ki Balıkesir’de. Balıkesir kalkınmış çağdaş bir kent Türkiye’nin geneline baktağınızda kalkınmışlık ölçeğinde çok daha yukarılarda. Yıldızı parlayan bir şehir ama yönetilemiyor, Türkiye’de aynı bu durumda. Ülkemizi yöneten kadrolardan ne bekliyoruz? Halkımızın sorunlarını çözmesi, bu ülkenin ekonomik refahının, huzurun, sınırlarımızın güvenliğinin sağlanması. Üreten kalkınan bir Türkiye, huzur içerisinde yaşayan bir toplum. Üreten, kalkınan, huzur içerisinde değiliz, toplumsal birliğimiz yok. Bugün iktidardan beklenilen tüm temel referansların hiç birini hayata geçirebilmiş değil. Bir yetki aldınız ama yürütemediniz. Bu yetkiyi sonuna kadar götürebilecek meziyetiniz yok. Bugün kandırılanlar tarafından kandırılmış Türk toplumu ile karşı karşıyayız. Söylenenlerin hangisi hayata geçti. Hiç birisi hayata geçmedi. Kim refah içerisinde ? Yok. Huzur nerede? Yok ozaman bu iktidarın devam etmesine gerek var mı? Gerek de yok. Yapamıyorsanız çekileceksiniz. Yapabilene bırakacaksınız. Kimsenin arka bahçesi değil bu. Bu vatan ve bu topraklar kolay kurulmadı. Cumhuriyetin kurucu ve koruyucu partisi olarak adlettiğimiz CHP’de bizler siyaset yapıyoruz. Devlet bilinciyle siyaset yapan bir partiyiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çizmiş olduğu çağdaşlaşma, aydınlanma, kalkınma Türkiye’nin dünyanın lideri olması gereken bir devrimci anlayışla yürütülmesi gereken siyaset anlayışıyla siyaset yapıyoruz. Toplumumuzu da bu çatı altında birleştirmeyi arzu ediyoruz. Erken seçim bence olmak zorunda, muhtemeldir bir erken seçim sokakta da bu çokca dillendiriliyor. İttifakımız devam edecek. Bugün parlamenter demokratik güçler ayrılığına dayalı bir sistemi arzu eden, tek adam anlayışından kurtulmayı arzu eden bütün siyasi paydaşlarımızla bir arada ortak ideallerimiz için mücadele edeceğiz.
Otağ FIRINCIOĞULLARI

POPÜLER FOTO GALERİLER