Birlik Gazetesi, Güncel Haberler, Balıkesir haber, Balıkesir Birlik, Birlik Haber, Birlik Gazetesi, En son haber, Balıkesir

Bir bayanı ağlatmak…

Bir bayanı ağlatmak…
H.Aykut Konya
H.Aykut Konya( aykutkonya@gmail.com )
140
07 Ocak 2020 - 14:03

Amatör sporun kalbi olan Ali Hikmet Paşa Spor Tesisleri…
Bazen bizim Balıkesirspor’dan bile çekişmeli maçların olduğu yer burası.
Önemli anların çoğunda birlik olup aynı anda birbirlerine sarılan bir çok kişiyi içinde barındıran yer…
Amatör futbolun başladığı 12 haftayı geride bıraktık. Her hafta sabırla takip ettiğimiz ve birçok olaya şahit olduğumuz doğrudur. Ama beni üzen ise bir çok aday hakeminde içinde bulunduğu durum.
Şimdi ne iş yaparsanız yapın illa bir tecrübeye sahip olmanız gerekir. İster gazeteci ister kaportacı isterseniz avukat olun ne iş yaptığınızın önemi yok önemli olan tecrübedir. Sanırım bu sözüme itiraz edecek bir kişi çıkmaz. Dediğim gibi tecrübe önemlidir.
Özellikle U-12 maçlarından başlayalım.
Bir çok takım mücadele ediyor. Hani o 12 yaşındaki çocuklarında futbol için tecrübe ettiği o maçlar. Hatta öyle bir şey ki bu çocuklar bile alışsın diye 25 dakikalık 2 devre maç yapıyorlar ve 6 oyuncu değiştirme hakları bunuyor.
Şimdi sorum şu…
Bu çocuklar bu maçlarda tecrübe kazanıyorlar ya hani…
Peki o maçı yöneten aday hakemlerimiz nerede tecrübe kazanacak.
16-17 yaşında genç aday hakemlerimiz bulunuyor.
Bunlarda burada tecrübe kazanmak için sahalarda görev alıyorlar. Burada görev alıp tecrübe kazanacaklar. Çünkü tecrübeler hata yaparak bir işi çok yaparak kazanılır. Görev alan her aday hakem zaten maç boyunca takip ediliyor. Önce bunun farkına varmalıyız. Önce bunu bilmeliyiz. Yaptıkları hataları onlara bildiren bir çok yönetim kurundaki o maçı izleyenler zaten bunu söylüyor. Şurada hata yaptın bu taraftan izlemen lazım şöyle koşman gerekir pozisyonun burasında bulunman gerekir diye anlatıyorlar. Hani sizler görmüyorsunuz ya ben kendi adıma hepsine şahit oluyorum.
Olay aslında şöyle başlıyor fazla da uzatmanın alemi yok.
Önce takımlar ısınıyor ve arkadan bir uzun düdük sesi.
Herkeste bir sessizlik hakem sahaya çıkıyor çünkü.
Bir de ne olsun bizim maçı bayan hakeme vermişler.
Eeee.
Sonuç ne biliyor musunuz?
Hemen fısıldamalar başlıyor.
Bizim maçı bu mu yönetecek.
Evet sevgili kardeşim sizin maçı o hakem yönetecek. Yani o alaya aldığınız küçümsediğiniz bayan hakem sizin maçınızı yönetecek. Ve aslanlar gibi de yönetiyorlar. Hiç mi hata yapmıyorlar yapıyorlar tabi, yapacaklarda zaten. Hata yapmadan bir işe tecrübe edinemezsiniz. Önce kendinizi sorgulayın. İşe başladığınız ilk zamanları. Patronunuz, ustanız, müdürünüz hiç mi size kızmadı. Hiç mi hata yapmadınız. Elbette yaptınız ama zamanla hataları bırakıp doğru işinizi yaptınız.
Hata yaparken size büyük küfürler edildi mi? Hem de bir çok kişi önünde. Yada edilse siz ne hissedersiniz?
İşte taraftar olmak sadece oyunu tuttuğunuz o takımı izlemektir. İlla sinirlerin gerildiği anlar olacaktır. Futbolcu hata yapar teknik direktör hata yapar illa hata yapılır ama bunun sonucu küfür değildir.
Gelin bir düşünün sizin kızınız, kardeşiniz, sevgiliniz, ablanız o maçı yönetiyor. Sizde tribünde izliyorsunuz. Maça çıkan takımlarla hiç ilginiz yok ve verdiği bir karardan dolayı bütün tribün ağza alınmayacak küfürler ediyor. Ne hissedersiniz? Hadi kapatın gözlerinizi bir düşünün.
Terbiye ailede başlar ve sonra okulda devam eder bunu hepimiz biliyoruz.
Teknik direktörler, kulüp başkanları burası sizi ilgilendiriyor.
Sizler o çocuklardan para kazanıyorsunuz ya önce terbiyeli olmayı öğretin. Önce futbolun bir spor olduğunu aşılayın.
Ya bir kere düşünün. Bayan hakemin verdiği karara bel altı küfür eden 12 yaşındaki bir çocuğa şahit oldum. Ne kadar acı değil mi?
Yaşı daha 12 ve ettiği küfür. Hakemin ağzından çıkan tek söz. Ben bu mesleğe küçücük bir çocuk bana küfür etsin diye başlamadım.
Sonra gözyaşları…
Gelin hep birlikte saygı çerçevesi içinde izleyelim maçları. Yapılan hatalara küfürle değil hakaretle değil başka bir çözüm bulalım. Görmezden gelin olabilir deyin. Çünkü sizin görmezden geldiğinizi, sizin görmediğinizi onları takip edenler görüyor gerekli uyarıları yapıyor. Bırakın herkes kendi işini yapsın.
Merkezde 32 bayan hakemimiz görev yapıyor. Gelin hep birlikte teşvik edelim. Bu 32 yarın 64 ondan sonrada daha yüksek sayılara ulaşsın.
Ama küfürden, olumsuz tezahürattan uzak duralım.
Unutmayın onlarda daha küçük. Adı üstünde aday hakem.
Yani tecrübe kazanıyorlar. Şevklerini kırmayın.
Hele bir bayanı ağlatmak mı?
Asla yapmayın.

POPÜLER FOTO GALERİLER