Birlik Gazetesi, Güncel Haberler, Balıkesir haber, Balıkesir Birlik, Birlik Haber, Birlik Gazetesi, En son haber, Balıkesir

AYTEKİN GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

AYTEKİN GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ
82
07 Ocak 2020 - 6:14

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin düzenlediği basın toplantısında çeşitli değerlendirmelerde bulunarak görüşlerini dile getirdi.

Balıkesir ve ülke kamuoyunu meşgul eden Yörsan konusuna değinerek “CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin “Ne olmuştu YÖRSAN’da? Bir yıl önce bilindiği gibi YÖRSAN’da konkordato ilan edilmişti. Geçtiğimiz ay da konkordato komiseri mahkemeye iflas talebiyle, YÖRSAN’ın kapatılması talebiyle bir başvuru yaptı. 8 Ocak’ta mahkeme bununla ilgili bir karar verecek. Bunu biz yakından takip ediyoruz. Biz ve iktidar partisinin milletvekilleri YÖRSAN konusunda neler söylemiştik ilk önce onu hatırlatmak istiyorum. Bir yıl önce ilk konkordato ilan edildiğinde ben bir açıklama yapmıştım; üreticinin mağduriyetinin derhal giderilmesi gerektiğini, bunun da devlet tarafından yerine getirilmesini söylemiştim. Neden üretici dedik? Çünkü 17 bin süt üreticisi bu işte mağdur. Bu Balıkesir için çok önemli bir rakamdır. Yani YÖRSAN ilk bakışta şunu söyleyebilirsiniz; özel bir şirket, iyi yönetilememiş, kaynaklar doğru kullanılamamış, iflas etmiş, olabilir denebilir. Ama böyle mi? Böyle olsa bile devlet, hükümet 17 bin üreticiye, orada çalışan 300 işçiye, onun haklarına nasıl yaklaşmalı bu konuda görüşlerimizi paylaşacağız. Biz şunu merak ediyoruz; Balıkesir halkı ve kamuoyuna soruyoruz: Bir şirket konkordato ilan edebilir, tasfiyeye düşebilir. Bir alacaklısı varken, alacak olan biri varken; Azerilerin ve başka şirketlerin YÖRSAN’ı almaya talip olduğunu biliyoruz. Bir başka şirket veya kuruluşun önümü açılıyor? Bakın yakında KAY Süt’de onlarda konkordatoya gitti. Yani süt piyasasında bir şeyler döndüğü, bir şeyler olduğu belli. Bizim tabi ki bildiğimiz bazı şeyler var. Ama bu öncelikle mahkeme kararını bekleyeceğiz. Mahkeme YÖRSAN’ın kapatılmasına mı karar verecek yoksa bu haliyle almak isteyen kişi ya da kuruluşlara satılmasına mı karar verilecek”dedi.
Bor konusunda da görüşlerini dile getiren Ensar Aytekin “Bilindiği gibi bordan üretilen malzeme, stratejik bir maden aynı zamanda bor karbür. Uçak ve tank zırhı yapımında kullanılan bir malzeme. Yani savunma sanayinde daha çok kullanılan bir malzeme bor karbür. Yüksek ısıya dayanıklı, elmastan sonra en sert malzeme. Hatta nükleer enerji santrallerinin yapımında bu madde kullanılıyor. Yine bilindiği gibi bor madeni Türkiye olarak dünyadaki rezervlerin toplamının yüzde 73’üne biz hakimiz. Bunun önemli bir kısmı da bizim topraklarımızda Balıkesir’de Bigadiç’de var. Bundan iki ay önce 2019 Ekim ayında bir haber düştü; Balıkesir Bandırma ilçesinde bor karbür tesisi açıldı diye. Türkiye’nin ilk bor karbür tesisi Bandırma’da açıldı. Enerji Bakanımız geldi, sayın valimiz falan bir açılış yaptılar. Tabi ben Balıkesir milletvekili olarak değil, bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak önce sevindim. Yani savunma sanayinde bu kadar önemli, değerli, ülkemizde de en çok bulunan bir madenin kendi ilimizde işletilmesi, pazarlanması son derece sevindirici bir şey. Ancak sevincimiz çok uzun sürmedi, biraz araştırdık. Ülkemiz için bu kadar değerli, önemli, stratejik bir kurum hem yerli, hem milli bir kurum, üstelik yasal olarak devlet ve Eti Maden tarafından işletilmesi gereken bir kurum niye Osman Durlar, Ethem Sancaklar, Talip Öztürkler, BMC’ler gibi isimler bu kurumun içinde niye anılıyor diye soruyoruz. Ya da hangi sıfatla, hangi yetkiyle kimler tarafından bu kişiler bu şirketin içine sokulmuştur diye kamuoyuna soruyoruz”şeklinde konuştu.
Otağ FIRINCIOĞULLARI

 

POPÜLER FOTO GALERİLER