Birlik Gazetesi, Güncel Haberler, Balıkesir haber, Balıkesir Birlik, Birlik Haber, Birlik Gazetesi, En son haber, Balıkesir

ANLATILANI ANLAMAYANA SADECE AHMAK DENİLEBİLİR! 31.01.2020

ANLATILANI ANLAMAYANA SADECE AHMAK  DENİLEBİLİR! 31.01.2020
Zikri Evner
Zikri Evner( zikri@birlikgazetesi.com.tr )
12
31 Ocak 2020 - 11:11
Yazılarımda bazen ‘anlatılanı anlamayan zihniyete dair’ eleştirel içerikte hatta öğütlercesine birşeyler anlatmaya çalışıyorum. Geçenlerde bir okurun, daha doğrusu dostum beni telefonla arayarak ‘anlatılanı anlamayan zihniyete dair’ yazılarımdan birini okuduğunu belirterek bana şunları söyledi; “Anlatılanı anlamayan zihniyet sahiplerine sadece ahmak denilebilir. Kanımca başka bir şey söylemeye ve ahmaklara hala bir şeyler anlatmaya çalışman boşunadır, nafiledir. Boşver gitsin!.”
O dostum haklı olabilir ama ben yine de anlatılanı anlamayan ve hatta anlamak istemeyen zhniyet sahiplerine yani o dostumun tabiriyle ahmaklara bir şeyler anlatmayı ısrarla sürdüreceğim. Çünkü insanların mantıklarını eksik ve yanlış kullanmalarının ya da matıklarının saptırılmasının (ki o sapma da mantığın eksik ya da yanlış kullanımından kaynaklanır) yaşamlarında yol açtığı az veya çok vahim sonuçları gördükçe, Descartes’ın “İnsanlara en eşit dağıtılmış olan şey akıldır” sözü hemen aklıma gelir. Nitekim, mantıklı olmak için, ‘okumuş’ olmak, hele mantık okumuş olmak gerekmez. Çünkü, mantık sistemi, insan aklının iki ana bölümünden birisidir. Diğeri ise duygu sistemidir. Aklı başında olan her insanda ilkel dönemlerden beri her ikisi de hep vardır. Bu nedenle, her insanın aklı, ‘iyiyi kötüden’ ayırt edip, iyiye yaklaşıp, kötüden uzaklaşabilecek ‘mantıksal donanıma’ doğuştan sahiptir. İşte o dosatumun sözünü ettiği AHMAKLIK iyiyi kötüden ayırt edebilmede kullanılabilecek yeterlikte olan mantık donanımının eksik ve yanlış kullanılmasına denir. ‘Ahmaklık’ denince akla hemen ‘cahiller’ gelse de sosyal medya da çokca rastlandığı üzere, kimi ‘aydınlar’ da ahmak sıfatından müstesna yani ayrık değildir. Bundan dolayıdır ki daha önce birkaç kez bazı yazımlarımda sizlerle paylaştığım ‘Dört Adımda Aydınlama’ adını taşıyan manifesto niteliğinde bir alıntıyı tekrar paylaşmak istiyorum; ‘DÖRT ADIMDA AYDINLANMA’ aşama aşama şöyle açıklanabilir;
Aklın; ilk adımı farkı fark etmek, ikinci adımı farklılıkları bilmek, üçüncü adımı farklı şeyleri bilmek, dördüncü adımı farklı şeylerin iyi mi kötü mü olduğunu bilmektir. Sözün özü; ‘İyiyi kötüyü bilmek aydınlanma’ demektir.
Öyleyse; farkı farketmeden, farklılıkları bilmeden, farklı şeyleri bilmeden, farklı şeylerin iyi mi kötü mü olduğunu bilmeden, aydınlanma kesinlikle olmaz!
Yine öyleyse; başka türlü göstererek, bazı yönlerini göstermeyerek ve diğer başka yollarla, farkı farkettirmeyenlere dikkat edin, onlardan kesinlikle sakının!.
Çünkü ne olursa ilk adımda olur!.
Son adımdan sonra da ahmaklar, akıllılar ve de uyanıklar(!) başkalarının eline geçer, o zaman da insanın başına ‘çok kötü şeyler’ gelebilir. BİLMEM ANLATABİLDİM Mİ?..
POPÜLER FOTO GALERİLER