Birlik Gazetesi, Güncel Haberler, Balıkesir haber, Balıkesir Birlik, Birlik Haber, Birlik Gazetesi, En son haber, Balıkesir

2020’DEN UMUTLUYUM

2020’DEN UMUTLUYUM
123
07 Ocak 2020 - 6:08

Balıkesir Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Abdullah Bekki 2020 yılının 2019’dan daha iyi bir yıl olacağını tahmin ettiğini belirterek “Hem içeride hem dışarıda bir takım olumlu gelişmeler yaşanıyor son günlerde. Tabi ki KOBİ’ler ülke için çok önemli bunların daha güçlü olması bütün ekonomiye olumlu yansıyor. KOBİ’ler sanayinin orta direğidir”dedi.

Balıkesir Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Abdullah Bekki BİRLİK Gazetesine yaptığı açıklamada ekonomik olarak 2019 yılını değerlendirerek 2020 yılından beklentileri ve öngörülerini anlattı. Başkan Bekki “Tabi ki öncelikle 2018 yılına gitmek lazım 2019 ve 2020 senelerini ifade edebilmek için. 2018 yılının ikinci yarısından itibaren kurda yaşanan ciddi bir yükseliş trendine girdi ekonomi. Türk Liramız cidi oranda değer kaybetti. Bunun sonrasında biliyorsunuz 2019’un hemen başında ve bununla beraber de faizlerde de ciddi bir artış yaşandı. Ve devamında 2019’da yerel seçim sürecine girdi ülkemiz ve Mart’ta yerel seçim yaşandı bununla da bitmedi İstanbul seçimleri yenilendi. İkinci bir seçim daha yapılması zorunluluğu oluştu. Bu olayların siyasi boyutlarına girmemiz çok doğru değil ama bunlar ekonomiyi son derece etkileyen faktörler. Daha çok iç dinamikler bu süreçte etkili oldu diyebilirim. Tabi ki bu da bizim satın alma gücümüzü ve yatırım imkanlarımızı çok olumsuz yönde etkiledi bu süreçte. Son yıllarda alışgın olmadığımız faiz oranlarının tekrar gördük ve yaşadık. Yüzde 40’lar seviyelerine kadar çıkan faiz oldu ki ülkemizde son 10 yıldan beri böyle bir oranlar pek olmamıştı. Bunlar yara verdi ekonomiye ülkemize. Ülkemizde ekonomide bir büyüme olmamıştı Fakat özellikle bu son üçüncü çeyrekte yüzde 1’e yakın bir büyüme gerçekleşti. Bu bana göre şuuanlama geliyor, artık biz bu krizi yendik veya en kötüsünü gördük, tekrar bir toparlanma sürecine geçtiğimizin bir işaretiydi bu üçüncü çeyrek. Bence güzel ve olumlu şeyler yaşandı. Bunların en başında faizde yaşanan iyileşmeler, merkez bankasının aldığı faiz indirim kararları çok olumlu etkiler yarattı”dedi.

2020 YILI 2019’DAN DAHA İYİ OLACAK
2020 yılına yönelik beklentilerinide dile getiren Başkan Bekki “Bu son çeyrektede sanıyorum üçüncü çeyrekten biraz daha fazla büyüme bekleniyor. Bunlar ekonomik anlamda güzel gelişmeler son altı yaşananlar. Dolayısıyla bizede 2020’ye umutla bakmak için bir cesaret verdi azda olsa. Yatırımların olumsuz bir dönemden geçmiş olması en çok KOBİ’leri etkiliyor. KOBİ’lerde özellikle dış kaynakla çok fazla işini yürüten, üretim yapan kişiler en çok etkilnen kesim oluyor. Tabi ki KOBİ’ler ülke için çok önemli bunların daha güçlü olması bütün ekonomiye olumlu yansıyor. KOBİ’ler sanayinin orta direğidir. Bakıldığında hem içeride hem dışarıda bir takım olumlu gelişmeler yaşanıyor son günlerde bu da bize biraz daha umut veriyor. Geleceğe yönelik 2020 yılı için umutlarımız var. 2020 yılının 2019’dan daha iyi bir yıl olacağını tahmin ediyorum, inşallah ülkemiz, milletimiz ve Balıkesirmiz için en hayırlısı olur”şeklinde sözlerini tamamladı.
Otağ FIRINCIOĞULLARI

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin