Birlik Gazetesi, Güncel Haberler, Balıkesir haber, Balıkesir Birlik, Birlik Haber, Birlik Gazetesi, En son haber, Balıkesir

reklam

REKOR KIRDIK

REKOR KIRDIK
3.625
14 Ekim 2020 - 13:36

Koronavirüs vakalarında yaşanan yoğun artış diğer illere göre Balıkesir’de düşük de olsa artışa neden oldu.
Koronavirüsünün ilk tespit edildiği günden bu yana toplam vaka sayısı 4 bin 500’ü bulan Balıkesir’de ilk kez bir günde tespit edilen vaka sayısı 100’ün üzerine çıkarak istenmeyen rekoru kırdırdı.
Okulların bir bölümünün açılmasıyla birlikte öğrencileri ve öğretmenleri de etkileyen koronavirüs nedeniyle bugüne kadar 13 öğrencinin testinin pozitife dönmesine ve birçok öğretmen ve öğrencinin karantinaya alınmasına neden oldu.

Ülke genelinde günlük ortalama bin 500 vakanın hastaneye yattığı bilgileri Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılırken Balıkesir koronavirüs vakalarının tespitinde bir günde tespit edilen en yüksek vaka sayısına ulaşarak rekor kırdı. 12 Ekim tarihinde alınan test örneklerinden 100’ün üzerinde pozitif vakanın tespit edildiği Balıkesir’de ilk günden bu güne kadar tespit edilen toplam vaka sayısı 4 bin 500’ü buldu. Yine ilk günden bu güne kadar her ne kadar koronavirüs sebebi gibi gözükse de gerek alt hastalıklar gerekse ileri yaştaki rahatsızlıklar ile dahi ölmüş olsa da yapılan testlerde pozitif olduğu tespit edilen 115 civarında vatandaşımız ise hayatını kaybetti.

EĞİTİM SIKINTILI BAŞLADI

Herkesin en çok merakla beklediği okulların açılması sonrasında yaşanabilecek olumsuzluklar düşük oranda da olsa Balıkesir’de baş gösterdi. Okulların açıldığı ilk günden bu güne kadar değişik ilçelerde olmak üzere toplamda 13 öğrencinin testi pozitif çıkarken birçok öğrenci ve öğretmenin karantinaya alındığı bildirildi. Her ne kadar okullarda gerekli tüm tedbirlerin alındığı gözlense de çocukların sosyal mesafe ve hijyen noktasında sıkıntı yaşadıkları öğrenilirken bu olumsuzluklar birçok velinin de çocukları okula gönderip göndermeme konusunda kafasının karışmasına neden oldu.

VELİLERİMİZİN İÇİ RAHAT OLSUN

Okullarda yaşanan koronavirüs vakaları nedeniyle görüşlerine başvurduğumuz İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız il genelinde sadece 3 okulda koronavirüs vakasında rastlandığını belirtirken korkulacak bir durumun olmadığını söyledi.


İl genelinde 21 Eylül itibariyle 15 bin 312 çocuğun eğitime başladığını ifade eden Yakup Yıldız “21 Eylül 2020 Pazartesi günü ilimizde okul öncesi ve ilkokul birinci sınıflarla yüz yüze eğitime başladık. 15 bin 312 öğrencimiz 21 Eylül Pazartesi günü yüz yüze eğitime başladı. Birinci hafta öğrencilerimiz okula sadece bir gün olarak gelmekteydi. İkinci haftadan itibaren haftanın iki günü okula gelmeye başladılar. Bu yüz yüze eğitimin birinci aşamasında ilimizde sadece 3 okulumuzda vaka görüldü. 15 bin 312 öğrenci içerisinde sadece 3 okulda olması ilimiz için gayet iyi bir sonuç. Bu anlamda velilerimiz rahat olabilirler” dedi.

EN AZ SIKINTI YAŞAYAN İL BALIKESİR

Okullarda alınan tedbirlerle ilgili açıklamalarda bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız konuya ilişkin sözlerini şöyle sürdürdü: “Okullarımızın tamamında öğrencilerimiz maske ile sınıflara alınmakta. Sınıfta maske ile oturuyorlar. Okula girerken mutlaka el dezenfektanı ile ellerin hijyen temizliğine önem veriliyor. Haftanın orta günü yani Çarşamba günü bütün okullarımızda temizlik günü zaten bu günde okullarımızda ders olmuyor. Hem hafta sonu hem de Çarşamba bütün okullarımızın detaylı temizliği yapılıyor. Yine her teneffüs arasında okullarımızın hem koridorlarında hem de tuvalet ve lavaboların temizliği aynı anda yapılmaktadır. Bu anlamda belki de en az sıkıntının yaşandığı illerden biriyiz. Bu anlamda Sağlık Müdürlüğümüze, sağlık çalışanlarımızda sizlerin huzurunda tekrardan teşekkür ediyorum”.

POZİTİFSENİZ ÇOCUĞUNUZU OKULA GÖNDERMEYİN

Özellikle koronavirüs testleri pozitif çıkan vatandaşların çocuklarını okula göndermemeleri noktasında uyaran Müdür Yıldız sözlerini şöyle noktaladı: “Velilerimize söyleyeceğim şudur: zaten E-Nabız sisteminden her öğrencinin bilgileri anında velilerimize ve bizlere ulaşmakta. Kendilerinde pozitif olduğunda öğrencileri okula göndermemeleri velilerimize söyleyeceğim önemli şeylerden biri. Mutlaka onlar da öğrencilerimizin kendi de o aileyle birlikte 14 gün karantina süresince dışarı çıkmamaları çünkü okula geldiğinde diğer öğrencilere de bulaştırma riski olduğu için kendi ailesinde pozitif olan aileler öğrencilerini okula göndermesinler. Bunun dışında Balıkesir kamuoyu şundan rahat olabilirler: hiçbir okulumuzda önemli bir vakamız yok. Bahsettiğim ilk üç haftalık dönemde 13 tane olması 1108 okulun olduğu 187 bin öğrencinin eğitim öğretime başladığı bir dönemde önemli olmayan rakamlardır”.

HABER : UMUT SAYAN

POPÜLER FOTO GALERİLER