Birlik Gazetesi, Güncel Haberler, Balıkesir haber, Balıkesir Birlik, Birlik Haber, Birlik Gazetesi, En son haber, Balıkesir

reklam

Bir var bir yok

Bir var bir yok
Cengiz Güneş
Cengiz Güneş( balkes10@hotmail.com )
16
26 Kasım 2020 - 10:32

Aydeniz Et Balıkesirspor, ligde aldığı sonuçlar ve oynadığı futbol ile şaşkınlık yaratıyor. Dış saha da zoru başaran kırmızı beyazlılar evinde ise puan kaybına engel olamıyor. Yani Balkes bir var bir yok. Şöyle iki hafta üst üste sevinemiyoruz. Altay galibiyeti ile girdiğimiz Milli ara dönüşü Ümraniye karşısında yine eldeki üç kuştan ikisini son anda kaçırdık.

Ümraniye karşısında 24 de öne geçen temsilcimiz, ilk yarıyı bu skorla kapatmayı başardı. İkinci yarı rakip bizi kendi sahamıza hapsetti. Rakip kaleye gitmekte zorlandık. Geriye gömülme, yaslanma sevdası son dakika da iki puanımızı avcumuzun içinden alıp gitti. 90 dakika da bizim 4 rakibin ise 11 şutu var. Biz 208 isabetli pas yaparken rakip 439 isabetli pas yapmış. Biz savunmadan 22 top uzaklaştırırken, rakip ise sadece 4 topu savunmadan uzaklaştırmış. Genel olarak baktığımızda rakip bize üstünlük kurmuş.

Sonuç olarak eğer sahadan 1-0 galibiyet ile ayrılsaydık olumsuzlukları konuşmayıp, Balkes’in ligin zirve yarışı içerisinde olduğunu konuşacaktık. Ancak futbol 90 dakika ve maç bitmeden kazandım diyemiyorsunuz. Kazanmak için teknik heyet olarak oyunu iyi okumak ve hamlenizi de ona göre yapmak zorundasınız. Maalesef şimdi yanlışları ve hataları konuşuyoruz.

Teknik heyet maç içerisinde nasıl bir ruh halinde merak ediyorum. Rakip takımın teknik adamı 61 ile 72. Dakikalar arasında üç oyuncu değişikliği ile oyuna müdahale ediyor ve devamında Musa Sow oyuna giriyor.

Rakibin 4 hamlesine karşılık bizde ise sadece Otoo oyuna dahil oluyor. Şimdi adama sorarlar rakibin 4 hamlesine karşılık niye hamle yapmadın diye. Sow oyuna girmek için Mesut hocam senin önünden geçti ve 72 de oyuna girdi. O hazırlanıncaya kadar sende Abdülhamit’i hazırlayabilirdin. 85’e kadar beklemeye gerek yoktu. Takım zaten geriye yaslanmış ileriye çıkamıyor. Her an golü yiyebiliriz. Ama biz 85 dakika bekledik ardından oyun durmadı ve golü yedikten sonra şaka gibi iki oyuncu değişikliği yaptık.

Mesut hocam, oynadığımız maçlarda 5 oyuncu değişikliği hakkımız var. Oyun içerisinde istediğimiz zaman oyuncu değiştirebiliyoruz. Hele ki 1-0 önde iken ve takım bunu koruma iç güdüsü ile geriye yaslanmışsa ve rakip hamlesini de yapmış ise senin de hamle yapman gerekir.

Hadi sen oyunun akışından bunu göremiyor ya da düşünemiyorsun, yardımcıların ne iş yapıyor? Tribünden hakeme sallamakla yardımcılık olmuyor. Bırak tribünde maçı seyredenler hakeme sallasın, siz oyun ile ilgili takibi yapın kulübeyi bilgilendirin. Takıma katkı vereceksin ki yardımcı hoca olduğun anlaşılsın.

Her zaman şehrin çocuklarının kırmızı beyazlı takımın başında olmasından yanayım. Ama şehrin çocukları da şehrin takımı için daha fazla gayret göstermeli. Yardımcı hocalık sadece takımı hafta içerisinde çalıştırmakla, maça hazırlamakla olmuyor. Maçta da katkı sağlamak ve teknik adama yardımcı olmak gerek. Eğer bu katkıyı sağlayamıyorsanız şapkayı önünüze koyup düşünmelisiniz.

Bu arada Atilla’nın sakatlanması sonrasında kaleye geçen genç kaleci Yiğithan’ı da kutlamak gerek. Eğer bu genç kaleci hata yapsaydı ve maçı kaybetseydik ne olacaktı?.

Taraftarın Başbakan diye alkışladığı Vukovıc’in maç öncesi yedek soyunmam diyerek kadroda yer almak istemediği konuşuluyor. Eğer bu doğruysa Vukovıc gibi kırmızı beyazlı takıma mal olmuş bir değerin bu tutumu da yanlış. Eğer kalede Yiğithan’ın yerine Vukovıc olsaydı belki de Sow’un kafa vuruşunu engellerdi. Takımın tecrübeli ve değerli oyuncuları bazen yedek kalmayı da bilecek takımının menfaati için. Vukovıc, geçmişte de bu takımda yedek kaldı. Şimdi son dakika da kaçan galibiyetin suçluları arasında eğer söylenenler doğru ise Vukovıc’te var. Her yedek kalan, teknik adama “Yedek isem beni kadroya alma” derse sonuçta sahada mücadele edecek oyuncu bulamayız. Taraftarın Başbakan diye hitap ettiği oyuncu bunu yaparsa bu gemi okyanusta nasıl yüzecek?

POPÜLER FOTO GALERİLER