Birlik Gazetesi, Güncel Haberler, Balıkesir haber, Balıkesir Birlik, Birlik Haber, Birlik Gazetesi, En son haber, Balıkesir

Akademisyenlerin tarih yolculuğu

Akademisyenlerin tarih yolculuğu
2
26 Şubat 2020 - 8:46

Uludağ Üniversitesi Genel Sekreteri Osman Dikmen ve dâire başkanları, Osmangazi Belediyesi’nin vizyon projelerinden Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’ni ziyaret etti.
Bursa’nın fethinin 3 boyutlu anlatıldığı Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi, yurt içi ve yurt dışından birçok kesimin ilgisini çekmeye devam ediyor. Uludağ Üniversitesi Genel Sekreteri Osman Dikmen ve dâire başkanları da Bursa’nın yeni turizm markası Fetih Müzesi’ni ziyaret etti.
Dünyanın tam panoramik en büyük müzesinde ilk olarak Osmanlı döneminin önemli olaylarının resmedildiği 16 büyük tabloyu inceleyen akademisyenler, geleneksel çiniler, kütüphane ve konferans salonları hakkında da yetkililerden bilgi aldı. Daha sonra fetih gününün canlandırıldığı 42 metre açıklığındaki dev kubbe karşısında şaşkınlıklarını gizleyemeyen üniversite görevlileri, böylesine önemli bir eseri şehre kazandırdığı için Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’a teşekkür etti.
Bursa’nın fethini âdetâ yeniden yaşamış gibi hissettiklerini belirten Uludağ Üniversitesi Genel Sekreteri Osman Dikmen, “Bu projenin ortaya çıkmasında Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi hocalarımızın da önemli katkıları oldu. Eski Bursa’yı ve ecdâdımızı gördüğümüz bu eser, bizleri oldukça etkiledi. Arkadaşlarımız ile burada bulunmaktan müthiş keyif alarak, heyecan duyduk. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum” dedi.

İHA

POPÜLER FOTO GALERİLER